„IKAR” to dokument opowiadający o największym skandalu dopingowym ostatnich lat. Jest to dosyć dziwaczny obraz, składający się z dwóch wyraźnych części, pierwszej ciut słabszej technicznie i drugiej gdzie dokument wkracza na właściwe tory.

Początek jest dosyć luźną opowieścią o kolarzu (reżyserze filmu), który chce własnoręcznie obnażyć niekompetencję środowiska antydopingowego, poprzez uczestnictwo w jednym z najtrudniejszych amatorskich rajdów kolarskich – aby to osiągnąć wstrzykuje sobie niedozwolone środki. Eksperyment prowadzi do poznania rosyjskiego naukowca otwarcie mówiącego o własnej współpracy ze sportowcami na dopingu. Pierwsza część filmu stanowi wprowadzenie postaci Grigoryego Rodchenkova, który jest wręcz archetypicznym szalonym naukowcem. Jego sposób mówienia, zachowanie, to z jaką lekkością opowiada o sprawach, których nie powinien poruszać buduje bardzo autentyczny obraz człowieka i wprowadza sporo humoru. Szybko jednak okazuję się, że reżyser wpadł na trop ogromnego skandalu z rosyjskim przemysłem dopingowym, w którego centrum jest sam Grigory Rodchenkov. Pierwsza faza filmu nie potrafi odnaleźć własnej tożsamości – jest w niej mnóstwo dialogów przeplatanych „śmiesznym” montażem z akcją dziejącą się w takt muzyki klasycznej. Nie jest to szczególny problem – warto przetrwać ten fragment i zobaczyć obraz dość zabawnej relacji oraz aby zapoznać się z przedmiotem dalszej części dokumentu.

Główny nurt nie jest tylko próbą ujawnienia upośledzenia światowego systemu antydopingowego. To głównie obraz jednostki walczącej z autorytarnym państwem, międzynarodową organizacją, opinią publiczną a przede wszystkim z samym sobą.

Ocena dokumentu⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Autor : Łukasz Spich


Dokument Obejrzałem w Serwisie

Zdjęcia i zwiastuny wykorzystane w recenzjach należą do ich prawowitych właścicieli i zostały użyte wyłącznie na potrzeby tekstu zgodnie z prawem cytatu oraz fair use.
Reklamy

0 komentarzy dotyczących “IKAR

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: