2017 Filmy Fox Recenzje Filmów

Ekranizacja, której mogłoby nie być – recenzja filmu”Morderstwo w Orient Exspressie”

Aghata Christie w książce „Morderstwo w Orient Expressie” zawarła wszystkie elementy, które powinien mieć dobry kryminał – intrygę, tajemnicę, charyzmatycznych bohaterów i detektywa, który dzięki swojemu intelektowi potrafi rozwiązać każdą sprawę. Za nakręcenie omawianej ekranizacji odpowiada jeden z najlepszych brytyjskich aktorów Kenneth Branagh, który wraz z wieloma znanymi nazwiskami postanowił w nowy sposób opowiedzieć historię o belgijskim detektywie. Za taką obsadą stały wielkie wymagania, które niestety nie zostały spełnione.
moe Hercule Poirot wraca do domu po pobycie w Azji. Podejmuje decyzję o podróży sławnym Orient Expressem – pociąg choć jest pełen pasażerów to znajduje się miejsce dla sławnego detektywa. Po rozpoczęciu podróży otrzymuje propozycję od biznesmena Samuela Ratchetta, który obawia się o własne życie. Amerykanin otrzymuje listy z pogróżkami i chce aby Poirot dowiedział się kto za nimi stoi, lecz ten odmawia. Gdy złe warunki unieruchamiają pociąg Ratchett zostaje brutalnie zamordowany. Hercule Poirot podejmuje się rozwiązania kolejnej sprawy lecz nie wie, że odkrycie prawdy będzie trudniejsze niż się wydaje. MURDER ON THE ORIENT EXPRESS
Film ma wiele wad, lecz największą z nich jest wykładanie wszystkich rozwiązań jak na tacy. Widz nie ma czasu na własną interpretację wydarzeń dziejących się na ekranie; bohaterowie są przerysowani aż do bólu: hrabia Andenyi jest porywczy dlatego jego osobowość ukazują sceny walki, Poirot przez swoją obsesję symetrii mierzy wszystko dookoła linijką.
MURDER ON THE ORIENT EXPRESS Reżyser wiedział co robi kompletując obsadę: Derek Jacobi, Johnny Depp, Judi Dench, Penelope Cruz, Michelle Pfeiffer, Willem Dafoe, Olivia Colman, Josh Gad, czy znana z nowych części „Gwiezdnych wojen” Daisy Ridley. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Znane nazwiska nie przyćmiły jednak gry Toma Batemana, Lesliego Odoma Jra, Manuela Garcii-Rulfo czy Sergeia Polunina. Największym zaskoczeniem jest fakt, że Kenneth Branagh jako Hercule Poirot jest najmniej charyzmatyczną postacią w całym filmie. Detektyw swoją aparycją przypomina perfekcjonistę z idealnie skrojonymi garniturami a nie ekscentrycznego belgijskiego detektywa. Wyidealizowanie bohatera odbiera mu wszystko co najlepsze – charakter. MURDER ON THE ORIENT EXPRESS
Produkcja jest bogata wizualnie. Kolory, scenografia, kostiumy i efekty komputerowe tworzą jedną spójną całość a w połączeniu ze świetnym soundtrackiem sprawiają, że film jest bardzo przyjemny dla naszych zmysłów. Widocznie Kenneth Branagh musiał ukryć wady scenariusza pod warstwą audiowizualną, co wyszło filmowi na dobre. „Morderstwo w Orient Expressie” jest nijakie – gdy tylko któryś z aktorów zaczyna błyszczeć na ekranie scenariusz od razu Go blokuje. Po seansie historia nie zmusza nas do zastanowienia albowiem brakuje w niej wyczucia a dosadne przedstawianie wszystkich wydarzeń po prostu zaburza wyobraźnie widza.

Ocena filmu⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Autor : Łukasz Spich

Zdjęcia i zwiastuny wykorzystane w recenzjach należą do ich prawowitych właścicieli i zostały użyte wyłącznie na potrzeby tekstu zgodnie z prawem cytatu oraz fair use.
Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Ekranizacja, której mogłoby nie być – recenzja filmu”Morderstwo w Orient Exspressie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: