2018 ARS Independent Filmy Recenzje Filmów

Ta przerażająca młodzież – recenzja filmu „My” #ArsIndependent

Pełnometrażowy debiut René Ellera od samego początku uderza w widza swoją odwagą i dosłownością. Nie są to słowa na wyrost, ponieważ publiczność festiwalu Ars Independent nie spodziewała się w pierwszym dniu wrzucenia na głęboką wodę młodocianej „pseudo” niezależności. Przez cały seans w mojej głowie przewijała się myśl – jak rodzice mogli do tego dopuścić? W filmie „My” bezstresowe wychowanie przeplata się z chęcią zaimponowania innym, nie ważne w jak wyuzdany, czy okrutny sposób.

Ośmioro przyjaciół mieszkających w małym, sennym miasteczku na pograniczu Belgijsko-Holenderskim prowadzi życie pełne doznań. Całe letnie dni spędzają na zaspokajaniu swojej seksualnej ciekawości, poprzez zabawę będącą w ich mniemaniu odmianą artystycznej wolności. Wszystko jest sztuką i dla sztuki – nie liczy się nic poza zaspokajaniem wyuzdanych fantazji. Wkrótce ich czyny zaprowadzają całą grupę do miejsca w którym zaciera się granica między dobrem, a złem.

Każda decyzja podejmowana przez przyjaciół jest pełna kontrowersji, każdy czyn jest bez usprawiedliwienia. Dodatkowego smaczku całej fabule dodaje cytat padający na początku: „film oparty na prawdziwych wydarzeniach”. Życie napisało świetną historie, a reżyser René Eller ukazał ją w pełnej krasie na srebrnym ekranie – teledyskowe tempo montażu sprawia, że na seansie nie jesteśmy w stanie się nudzić. Twórcy w perfekcyjny sposób ukazują rozkład pokolenia Y, które nie żyje dla siebie, lecz dla innych.

Współczesne „dzieci kwiaty” poprzez swoją otwartość na drugiego człowieka i upodobanie do naturalistycznych eskapad są cudownym odwzorowaniem jak kultura hipisów w pewnych kręgach przeżywa renesans. Cierpki humor w połączeniu z karykaturalnymi postaciami sprawia, że jako widz, łatwiej jest nam oswoić się z szokiem po kontakcie z niektórymi wątkami. „My” jest trudnym filmem, który poprzez swoją szczerość ukazuje do czego potrafi doprowadzić brak odpowiedniego wychowania.

Ocena filmu ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

 

Zdjęcia i zwiastuny wykorzystane w recenzjach należą do ich prawowitych właścicieli i zostały użyte wyłącznie na potrzeby tekstu zgodnie z prawem cytatu oraz fair use.
Reklamy

0 komentarzy dotyczących “Ta przerażająca młodzież – recenzja filmu „My” #ArsIndependent

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: