Batman to najnowsza adaptacja kultowego superbohatera DC Comics, wyreżyserowana przez Matta Reevesa, z Robertem Pattinsonem w roli tytułowego obrońcy Gotham. Akcja filmu rozgrywa się w drugim roku kariery Batmana, gdy staje on twarzą w twarz z bezwzględnym seryjnym mordercą znanym jako Riddler (Paul Dano), którego celem jest skorumpowana elita Gotham City. Po drodze Batman spotyka także inne znane postacie, takie jak Kobieta-Kot (Zoë Kravitz), Alfred Pennyworth (Andy Serkis), James Gordon (Jeffrey Wright) i Oswald Cobblepot (Colin Farrell).

Film jest odejściem od poprzednich iteracji postaci, ponieważ przedstawia mroczniejszą, bardziej szorstką i realistyczną wersję Batmana oraz jego świata. Tytuł nie jest typowym filmem superbohaterskim, a raczej psychologicznym thrillerem detektywistycznym z elementami noir i horroru. Dzieło porusza tematy traumy, sprawiedliwości i tożsamości, gdy Batman stara się znaleźć swoje miejsce w mieście nękanym przez przestępczość i korupcję.

Batman, Zoë Kravitz Catwoman,The Batman
Fot. materiały prasowe

Fenomenalnie ukazuje ogrom talentu Pattinsona, który jako Batman zapewnia fascynującą i pełną niuansów kreację. Przedstawia bohatera, który nie jest jeszcze pewnym siebie i doświadczonym strażnikiem, jakiego znamy, ale raczej wadliwą i wrażliwą istotą ludzką, którą kierują wewnętrzne demony i poczucie obowiązku. Batman Pattinsona jest brutalny, nieustępliwy i obsesyjny, ale także współczujący, ciekawy i skonfliktowany. Jest Batmanem, który wciąż się uczy, wciąż rośnie i wciąż popełnia błędy.

Batman jest fenomenalny w każdym aspekcie.

W produkcji występuje również znakomita obsada drugoplanowa, która wnosi do swoich ról własną głębię i charyzmę. Dano jest mrożący krew w żyłach i urzekający jako Riddler, mózg, który rzuca wyzwanie intelektowi i moralności Batmana swoimi pokręconymi zagadkami i wskazówkami. Kravitz jest uwodzicielska i tajemnicza jako Kobieta-Kot, kocia włamywaczka, która ma złożoną relację z Batmanem. Serkis jest lojalny i mądry jako Alfred, lokaj i mentor Batmana. Wright jest uczciwy i odważny jako Gordon, sojusznik Batmana w Departamencie Policji Gotham City. Farrell jest nie do poznania i groźny jako Cobblepot, szef mafii, który nie lubi być nazywany Pingwinem.

Jeffrey Wright. The Batman
Fot. materiały prasowe

Batman może pochwalić się również imponującymi aspektami technicznymi, takimi jak zdjęcia, scenografia, kostiumy, udźwiękowienie i ścieżka dźwiękowa. Film tworzy żywą i wciągającą atmosferę Gotham City, miasta ciemnego, brudnego i rozkładającego się, ale także żywego i tętniącego życiem. Film wykorzystuje praktyczne efekty i akrobacje zamiast CGI, aby stworzyć bardziej realistyczny i ugruntowany klimat. Film zawiera również oszałamiającą i zapadającą w pamięć ścieżkę dźwiękową autorstwa Michaela Giacchino, który łączy elementy orkiestrowe i elektroniczne, tworząc zapadające w pamięć i ekscytujące muzyczne tło dla przedstawianych wydarzeń.

Robert Pattinson. The Batman
Fot. materiały prasowe

Batman to fantastyczne dzieło, które wykracza poza znaną formę filmu o superbohaterach i przeobraża ją w intensywny i wciągający tajemniczy thriller. Jest odważnym i odświeżającym podejściem do bohatera i jego świata, które oferuje nowe i ekscytujące spojrzenie na Mrocznego Rycerza. To obowiązkowa pozycja dla fanów Batmana i każdego, kto lubi dobrą historię, świetne wykonanie i ekscytujące wrażenia.

Batman

Łukasz Spich

Fabuła
Gra aktorska
Scenariusz
Przyjemność z oglądania

Podsumowanie:

Batman to fantastyczne dzieło, które wykracza poza znaną formę filmu o superbohaterach i przeobraża ją w intensywny i wciągający tajemniczy thriller.

5

Logo Cinema City

Wejściówkę prasową otrzymaliśmy bezpłatnie. Współpraca nie miała wpływu na treść recenzji.


Cieszymy się, że wpadłeś do nas poczytać o filmach/serialach. Więcej naszych tekstów o elementach kultury audiowizualnej znajdziesz wpisując w przeglądarkę filmowicz.pl