“Londyn, lata siedemdziesiąte XX wieku. Para zaangażowanych społecznie, zakochanych w sobie idealistów nie chce dłużej znosić nierówności społecznych. Pewnego dnia kobieta i mężczyzna postanawiają przeprowadzić akcję uwolnienia więźnia politycznego. Po udanej misji decydują się działać dalej. Chcą wypowiedzieć wojnę tajnej komórce wywiadowczej, której zadaniem jest niszczenie w zarodku wszelkich form aktywizmu czarnoskórych obywateli.”-opis dystrybutora

Serial porusza bardzo ważną tematykę jakże aktualną w dzisiejszych czasach  – rasizm.

Brytyjczycy aby ograniczyć możliwości rozwoju oraz aktywizacji zawodowej czarnoskórych obywateli, chcą wprowadzić zmiany w ustawie imigracyjnej, które zadałyby bezpośredni cios tej społeczności, ponadto ich prawa są masowo ograniczane. Bicie i poniżanie jest na porządku dziennym – nie dziwi więc fakt, że czarnoskórzy obywatele postanawiają przeciwstawić się niesprawiedliwemu traktowaniu. W pewnych momentach napięcie wprost wylewa się z ekranu a emocje przedstawiane przez bohaterów sprawiają, że sami jesteśmy w stanie odczuć ich ból. Akcja serialu toczy się w bardzo niespokojnym momencie historii Wielkiej Brytanii albowiem podczas konfliktu z organizacją IRA, przez co widzimy jak Brytyjczycy odnosili się w tamtych czasach do Irlandczyków.

 Guerrilla jest ciężkim serialem, ale również wartym obejrzenia, ponieważ sposób w jaki przedstawia problem rasizmu i ksenofobii sprawia, że od samego początku wciągamy się coraz głębiej w linię fabularną a klimat lat 70′ dopełnia całości.  Z czystym sumieniem polecam tą produkcję.

Autor : Łukasz Spich


SERIAL JEST DOSTĘPNY W SERWISIE

Zdjęcia i zwiastuny wykorzystane w recenzjach należą do ich prawowitych właścicieli i zostały użyte wyłącznie na potrzeby tekstu zgodnie z prawem cytatu oraz fair use.