Jak już możecie wywnioskować po tytule Robin Hood (1973) był pierwszą animacją od amerykańskiego giganta  jaką obejrzałem i od razu zakochałem się w stylu Disneya. Bohaterowie będący antropomorficznymi zwierzętami po prostu skradli moje serce. Animacja opowiada legendę o Robin Hoodzie w klasyczny dla studia sposób, polegający na uświadamianiu nam, że najważniejsi w życiu są bliscy nam ludzie oraz, że każdemu należy się szacunek i zrozumienie. Film jako całość jest dość przygnębiający. W odpowiednich momentach kolory są wyblakłe aby podkreślić i tak dramatyczną sytuację bohaterów, aczkolwiek sceny z Robin Hoodem znajdują się na drugim końcu skali – towarzyszy im przyjemna muzyka i ogólna radość z odbioru postaci ukazująca dobroć bohatera. Sfera audiowizualna stoi na bardzo wysokim poziomie – kadry są narysowane perfekcyjnie.

disney-movies-robin-hood

Każdy bohater ma swoje cechy szczególne przedstawione w wyjątkowy sposób. Warto również poruszyć temat muzyki, która momentami chwyta za serce. Piosenka “Miłość Wieczna Jest” Anny Frankowskiej jest tego najlepszym przykładem – potrafi doprowadzić do łez.

 

Spotify AB | Walt Disney Records 2011 | Disney 2014

 

Polska wersja dubbingu,  jest na wysokim poziomie lecz w niektórych momentach można usłyszeć dźwięki z oryginalnej wersji – brzmi to co najmniej dziwnie. Wiem, że to czepialstwo z mojej strony i gdy byłem dzieckiem nie przeszkadzało mi to w żaden sposób w odbiorze filmu lecz warto ten fakt zaznaczyć.

robin-hood-1080p-disneyscreencaps-com-4332

Animacja Robin Hood była dwudziestą pierwszą animacją Disneya, której budżet wynosił 15.000.000$. Film zdobył również nominację do Oscara. Specyficzny klimat i mnóstwo emocji zawartych w dialogach przyczyniły się do sukcesu tej animacji. Disney Animation potrafi stworzyć produkt dopracowany do perfekcji, który będzie podobać się wszystkim.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/aa/41/04/aa410405c0b15ee9a7561d58598c74e7.jpg

bez-tytulu

Podsumowując: Robin Hood jest jedną z najlepszych animacji w historii i każdy bez względu na wiek powinien ją obejrzeć. Wzruszająca opowieść z przepięknym morałem, któremu każdy z nas powinien być wierny. Gdy przygotowywałem się do tego tekstu oczywiście obejrzałem film ponownie.Mojej nostalgii nie było końca. Nie wiem czy ocena takiego klasyka ma sens, bo film wywołuje we mnie mnóstwo emocji, ale czy nie o to chodzi w kinie?

Klasycznego Robin Hooda oceniam na ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐❤ – nie mogło być inaczej, ponieważ jest to animacja, której nigdy nie zapomnę.

robin-hood-and-maid-marian

Oryginalny plakat filmu:

rhtcf

Autor : Łukasz Spich