123bb3

10   Zamęt “Quarry”   CINEMAX / HBO GO

maxresdefault6

Zamęt opowiada historie młodego człowieka, który wraca do rodzinnego miasta z wojny w Wietnamie i próbuje wieść normalne życie, lecz doświadczenia, na jakie był wystawiony w Wietnamie zmieniają go w taki sposób, że normalne życie już nie jest takie oczywiste. Rozbity psychicznie człowiek nie radzący sobie zbyt dobrze z otaczającą go rzeczywistością szuka sposobu na to by jakoś przetrwać. W ten sposób główny bohater zaczyna wchodzić w relacje z poważnymi i niebezpiecznymi gangsterami, którzy wykorzystują Go jako płatnego mordercę.

09   The OA   NETFLIX

fanart-original-321060-5-jpg

Prairie Johnson (Brit Marling) pojawia się znikąd po siedmiu latach od zaginięcia. Dwudziestoośmioletnia obecnie kobieta, która od dnia zaginięcia nie postarzała się o jeden dzień, nie chce rozmawiać o tym, co ją spotkało, z policją, dziennikarzami ani nawet z rodziną. Wyjawia jedynie, że nie została uprowadzona, ale była więźniem i umierała wiele razy… Te enigmatyczne słowa nie są jednak najdziwniejsze. Największą zagadką pozostaje, jakim cudem dziewczyna zniknęła z domu jako niewidoma, a wróciła w pełni sprawna. Prairie nie tylko widzi, ma też przedziwny dar wpływania na ludzi.

08   Luke Cage   NETFLIX / MARVEL

maxresdefault3

Akcja serialu zaczyna się w sposób nietypowy w porównaniu do poprzednich produkcji superbohaterskich od NETFLIX , ale  klimat w jakim jest utrzymany Luke Cage jest też całkowicie inny. Więc wyobraźcie sobie: Harlem, salon fryzjerski i rozmowy przystrzyżeniu rodem z filmów z lat siedemdziesiątych.. Pierwsze co rzuca się w oczy to przeniesienie akcji z Hell’s Kitchen do wspomnianego Harlemu. Luke przenosi się do nowej dzielnicy chcąc się ukryć przed światem. Pracuje na dwie zmiany, aby związać koniec z końcem a i tak brakuje mu na czynsz. Przez przypadek wplątuje się w gangsterskie porachunki, co doprowadza go do sytuacji w której staje się obrońcą zwykłych ludzi.

07   Daredevil s.2   NETFLIX / MARVEL

4c310502f5bb23f89e1e278f69ad61ea238671e5

W drugim sezonie wracamy do Hell’s Kitchen (jedna z dzielnic Nowego Jorku), gdzie niewidomy Daredevil walczy z przestępcami. Wydawałoby się, że po zdemaskowaniu i wtrąceniu do więzienia Fiska sytuacja nieco się poprawi. Jest zupełnie inaczej, miejsce dawnych bandziorów zajmują nowi, wszystko zaczyna się od nowa. Tym razem, oprócz zwykłych, brutalnych gangów, pojawia się wyjątkowo niebezpieczny przeciwnik – starożytna i tajemnicza organizacja wojowników ninja, posługująca się magią.

06   Stranger Things   NETFLIX

strangerthingsposter-1

Serial Stranger Things przede wszystkim robi wyśmienite pierwsze wrażenie. Podczas seansu pierwszego odcinka można dostrzec perfekcję wylewającą się z ekranu. Tutaj wszystko gra tak jak powinno. Bracia Duffer, twórcy seriali, nadzwyczajnie budują klimat, bawią się realizacją i tworzą niezwykłe napięcie. Jest to produkcja, jakiej telewizja nigdy tak naprawdę nie widziała. Bracia Duffer tworzą serial, który jest przepięknym hołdem dla kina lat 80., a jednocześnie bawią się wymyślonymi wówczas schematami, dając im nowe życie i pokazując, jak to robić dobrze. Widzimy znane elementy takiego kina: nadnaturalną tajemnicę, klimat, wizualny majstersztyk i dzieciaki w centrum akcji. Twórcy komponują z tego dzieło kompletne i bawiące jak mało co do tej pory. Do tego można dostrzec multum mniej lub bardziej subtelnych smaczków i nawiązań, które powinny zapewniać dobrą zabawę przy kolejnych seansach całego sezonu.

05   Pakt s.2   HBO / HBO GO

maxresdefault5

Widzowie wchodzą do fabuły serialu zaledwie tydzień przed wyborami, kiedy to obecnie rządząca partia musi zmagać się ze śmiertelną katastrofą w kopalni na Śląsku, seksaferą jednego z ministrów oraz podejrzeniem o ustawienie wielomilionowego przetargu. Ot widać, że na najwyższych szczeblach dzieją się grube przekręty, więc trzeba ujawnić prawdę i odsunąć złodziei od koryta. Tym bardziej, że o zwycięstwo stara się również świeżo założone ugrupowanie znane pod znamienną nazwą „Odnowa”. To właśnie jej członkowie obiecują nową, praworządną jakość polityki oraz obalenie starego, bandyckiego porządku.Serial trzyma bardzo wysoki poziom a z fabułą każdy może się utożsamić ponieważ pokazuje nasze polskie podwórko polityczne. Elementy kryminału i śledztwa dziennikarskiego sprawiają, że opowiadana historia nie jest łatwa do przewidzenia co stawia Pakt w bardzo dobrym świetle.

04   Belfer   CANAL+

belfer_recenzja

Kto zabił Aśkę Walewską? Tym pytaniem stacja Canal+ zainteresowała tej jesieni naprawdę dużą grupę widzów. Belfer to przygoda, jakiej przez kilka ostatnich lat próżno było szukać w polskiej telewizji. Wciągająca, dobrze opowiedziana i nie posiadająca żadnych uchybień od strony technicznej. Po takiej kampanii marketingowej twórcy stanęli przed naprawdę dużym wyzwaniem aby oczekiwaniom widzów sprostać, jednak wyszli z niego jak najbardziej obronną ręką.  Należy się im tym większy szacunek, że scenariusz do tego serialu był od początku do końca oryginalną historią. Dlatego nam nie pozostaje tylko nic innego jak czekać na kolejny sezon. Najlepiej od tych samych, sprawdzonych już ludzi.

03   Długa Noc “The Night Of”   HBO / HBO GO

the-night-of-1349

Fabuła serialu skupia się na Nasirze Khanie, studencie z pakistańskiej rodziny, który wychował się w Queens. Wielka chęć wzięcia udziału w imprezie oraz seria niefortunnych zdarzeń, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomą, doprowadza do tego, że jednej nocy jego życie zostaje wywrócone do góry nogami. Bohater wplątuje się bowiem w morderstwo, a wszystkie dowody wskazują na jego winę. Jest jednak pewien szczegół. Chłopak nie pamięta, aby cokolwiek złego uczynił. Długa Noc to przede wszystkim bardzo dobry kryminał, który trzyma w napięciu przez cały czas.

02   Młody Papierz ” The Young Pope”   HBO / HBO GO / SKY

the-young-pope

Tytułowym młodym papieżem jest 47-letni Amerykanin Larry Belardo (Jude Law), którego właśnie wybrano na nowego przywódcę Kościoła Katolickiego. Kolegium Kardynalskie spodziewało się po nim spokojnych rządów, pełnych kompromisów i uległości, a tu niespodzianka, bo zaraz po objęciu tronu papieskiego, Larry, przyjmując imię Piusa XIII, zaczyna szokować duchownych swym konserwatyzmem. Pryskają jak bańki mydlane wszystkie pomysły sprytnych kardynałów, którzy chcieli papieżem sterować jak szmacianą pacynką. Larry nie ma zamiaru ulegać niczyim wpływom, zwleka z pierwszą homilią do wiernych, a potem z przemową do kardynałów. Niczego sobie nie robi z obowiązujących w Watykanie norm, ma zamiar pokazywać się wiernym jak najmniej, a gdy już to robi, jego wystąpienia są szokujące w swej wymowie.

Więcej w mojej recenzji.

01   Westworld   HBO / HBO GO

westworld-overlay-a

Pierwsze miejsce nie powinno być zaskoczeniem. Najbardziej dopieszczony serial w 2016 roku. Obsada, fabuła i gra aktorska były na najwyższym poziomie. Ogromny budżet jaki HBO przeznaczyło na tą produkcję nie został zmarnowany; w rezultacie otrzymaliśmy prawdziwe arcydzieło.

Więcej w mojej recenzji.

Autor : Łukasz Spich