Katowice jako stolica kultury w województwie śląskim zawsze były bliskie naszym sercom. Miasto ogrodów oddycha kulturą i niebanalnymi wydarzeniami. Kolejny raz objęliśmy patronatem medialnym wychodzący poza schemat multimedialny kocioł, którym niewątpliwie jest festiwal Ars Independent. Jednym z wyraźniejszych motywów tegorocznej edycji będzie płodna relacja dźwięku, obrazu i ruchu: od fabryki traktorów Ursus, przez gaming lat 90., po współczesne ambienty i wizuale.

Ars Independent 2019 odbędzie się od 24 do 29 września. Tegoroczna edycja to 6 festiwalowych dni i blisko 40 wydarzeń zebranych pod hasłem Unsubscribe. W maju poznaliśmy pierwsze ogłoszenia programowe. Nadszedł czas na kolejne!

W Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO – nieodzownie dźwięk wychodzi na pierwszy plan. Muzyczna linia programowa zawsze wyraźna jest też na festiwalu – po arsowemu, czyli w transmedialnym wydaniu.

Soundscape: Mirror to podróż na „drugą stronę lustra” do „świata wykreowanego przez ludzki umysł i układy scalone” (cytując Matyldę Baderę, festiwalową programerkę). Produkowany od 7 lat set A/V tandemu Ostrowski / Roszczybiuk zamknie tegoroczną edycję festiwalu w pięknych wnętrzach katowickiego Pałacu Młodzieży.

Przegląd Sound & Vision to wybór trzech filmów o poszukiwaniach na pograniczu obrazu i dźwięku:

„Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik to filmowy performans o ludziach pracy i nostalgii za rzeczywistością minioną, z muzyką Dominika Strycharskiego i choreografią tragicznie zmarłego w tym roku Rafała Urbackiego.

Włoskie „Piękne rzeczy” Giorgio Ferrero to cztery historie rozgrywające się w czterech lokacjach i opowiadające o czwórce bohaterów: rzemieślników, którzy w skupieniu i z należną czcią tworzą przedmioty codziennego użytku.

„Jej dom w mocy snu” Scotta Barley’a to eksperymentalny mariaż filmu przyrodniczego i muzycznego. W tej medytacji nad żywiołami – ziemią, powietrzem, wodą i ogniem – doświadczamy rzeczy pięknych i strasznych, które wydarzają się poza zasięgiem wzroku człowieka.

Wystartowała późna przedsprzedaż karnetów w cenie 80 PLN – do nabycia tylko do 25 sierpnia w sieci Ticketportal.