Każdy wie że seria „Szybcy i Wściekli” rządzi się swoimi prawami. Bohaterowie są odporni niczym herosi z uniwersum Marvela i DC a w ich świecie prawa fizyki i zdrowego rozsądku praktycznie nie istnieją. Te filmy mają być rozrywką w czystej postaci i w sumie to się im udaje.

Zwiastun przygotowywał mnie do tego co zobaczę na ekranie ale ostateczny efekt zwalił mnie z nóg. Efekty to nie tylko komputer ale również mnóstwo kaskaderki i używanie prawdziwych elementów scenografii – jest to bardzo widoczne ponieważ obiekty mają swoją głębie i „ciężar” a genialna muzyka dopełnia każdą scenę. Niszczenie samochodów, twórcy opanowali wprost do perfekcji.

Na ekranie dzieje się praktycznie wszystko a scenarzyści mieli naprawdę ogromne pole do popisu, co nie znaczy, że scenariusz był idealny. Wprost przeciwnie głupota wylewa się z ekranu a dialogi w pewnych momentach powodują zadrę w naszym postrzeganiu filmu, ale czy idąc na Szybkich i Wściekłych chcemy filozoficznych przemyśleń rodem z filmów Martina Scorsese? Wprost przeciwnie liczymy na rozrywkę a najnowsza część dostarcza! och dostarcza!

Jeżeli chodzi o aktorów to jest cała stara ekipa (oczywiście bez Paula Walkera) i ta konwencja jak zwykle się sprawdza a dodanie aktorskich weteranów : Jasona Stathama, Dwayna Johnsona i Kurta Russella sprawiło, że film wchodzi na poziom wyżej. Stara gwardia aktorów wprost ratuje ten film. Scena z Jasonem Stathamem w samolocie jest genialna. Jedynie aktorsko nie podobały mi się dwie rolę:

  • twórcy postanowili dać więcej kwestii Vinowi Dieselowi, który powiedzmy sobie szczerzę do czołówki aktorskiej nie należy.
  • Charlize Theron będąca zabójczą hakerką i głównym antagonistą jest bardzo niewiarygodna choć bycie oziębłą i wredną opanowała do perfekcji

Szybcy i Wściekli 8 to specyficzne kino, które stawia całą kartę na rozrywkę choć moim zdaniem nie zdołało dorównać piątej części tego uniwersum. Jeżeli chcecie iść do kina się zresetować i dobrze bawić najnowsza część szybkich i wściekłych jest dobrym wyborem. Zastanawiam się tylko na jaki pomysł wpadną twórcy w kolejnych częściach – trudno będzie przebić ucieczkę przed atomowym okrętem podwodnym.